UCI Gran Fondo – Bitwa Warszawska Tour

Kategorie:

Legendarny cykl imprez kolarskich UCI Granfondo World Series zawita na Mazowsze aby upamiętnić Bitwę Warszawską z 1920 roku. Kolarze zmierzą się z trasą wokół Warszawy w terminie 3-4 lipca w ramach imprezy Bitwa Warszawska Tour. 

W celu upamiętnienia serii bitew, w których Armia Wojska Polskiego pokonała sowieckie wojska Włodzimierza Lenina i zapewniła Polsce niepodległość, kolarze z całego świata będą rywalizować na trzech dystansach – Granfondo, Mediofondo i Adventure. Dodatkowo rozegrana zostanie jazda indywidualna na czas. 

Wyścig Granfondo rozpoczyna się i kończy w Nowym Dworze Mazowieckim, położonym 34 km od Warszawy. Licząca 166 kilometrów trasa jest płaska, ale zawiera drogi z niewielkimi wzniesieniami. Całkowita liczba przewyższeń wynosi 688 m. Start i meta zlokalizowane będą na terenie kompleksu Twierdza Modlin. 

Trasa Mediofondo liczy 93 km, dystans Adventure – 46 kilometrów. Ukształtowanie terenu jest zbliżone do tego z trasy Granfondo, a suma przewyższeń to odpowiednio 405 i 127 metrów. Ostatnie fragmenty trasy są zbieżne z dłuższym dystansem. 

Jazda na czas liczy niecałe 20 kilometrów i ma 139 metrów przewyższenia. Trasa czasówki rozpocznie się i zakończy w Pomiechówku. 

UCI Granfondo World Series to seria wyścigów pod egidą Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), które odbywają się na całym świecie. Mają one na celu promocję rywalizacji wśród mastersów i amatorów. Imprezy te szerzą ideę globalizacji kolarstwa oraz akcji „Rower dla wszystkich”, zrzeszając na starcie tysiące osób z całego świata. 

Zawody te cieszą się ogromną popularnością wśród mastersów i amatorów z różnych zakątków świata – zawodnicy są podzieleni na kategorie wiekowe, a na starcie staje nawet 5000 osób 

Organizatorami zmagań jest Dariusz Banaszek – założyciel drużyny Mazowsze Serce Polski Team, a także organizator Tour Bitwa Warszawska 1920, we współpracy z Grzegorzem Golonko – szosowym mistrzem świata Masters federacji UCI oraz WMCF, a także organizatorem takich imprez jak Majka Days czy Velo Toruń. 

Grzegorz Golonko na podium

Impreza jest kontynuacja obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej – w roku 2019 kolarze elity rywalizowali w “klasykach”, w roku ubiegłym rozegrany został wyścig etapowy, w którym licznie uczestniczyły drużyny zawodowe z całej Europy, a w tym roku na Mazowsze zawitają mastersi i amatorzy z całego świata.

INFORMACJE O AUTORZE:

Autor tekstu:
Zdjęcia:
Grzegorz Radziwonowski
Grzegorz Radziwonowski
Ciągle w siodle, bez względu na to, czy był to kiedyś rower XC, czy częściej gravel jak obecnie. Nie boi się zmian i nowych wyzwań.

Czytaj dalej

Podobne artykułu

[dis2]
0
Would love your thoughts, please comment.x