TRENDY 2021 – EKO? LOGICZNE!

Kategorie:

Rower szosowy zawsze był i wciąż jest sprzętem sportowym o długowiecznym charakterze. Branża rowerowa bada, inwestuje i pracuje nad tym, by w przyszłości jednoślad mógł być jeszcze bardziej ekologiczny.

CONTI I SCHWALBE – GUMOWE ROZWIĄZANIA

Niemieccy producenci opon – Continental i Schwalbe – otrzymali nagrodę 2021 za zrównoważony rozwój. Conti poszukiwał alternatywnego dla drzewa gumowego (właściwie: figowiec sprężysty, Ficus Elastica – przyp. red.) źródła kauczuku i znalazł je w formie odnawialnego surowca pod postacią mniszka lekarskiego.

Pierwszą rowerową oponą wyprodukowaną z kauczuku pozyskanego z mniszka jest model „Urban Taraxagum”. Jak już sama nazwa wskazuje, 35‑milimetrowa opona przeznaczona jest przede wszystkim do rowerów miejskich. W odpowiedzi na pytania, czy wkrótce będą oferowane podobne opony do rowerów szosowych, Conti prosi jeszcze o cierpliwość. Jak do tej pory dostępność surowca była niewielka. Ale już dziś można wyobrazić sobie kolarzy pokonujących w przyszłości okolice na oponach z dmuchawca, ponieważ ich przyczepność i osiągi są porównywalne z oponami z tradycyjnego kauczuku. Zaangażowanie marki Schwalbe w ochronę środowiska bierze swój początek w roku 2005, kiedy producent z pomocą swoich dystrybutorów zebrał i przetworzył 5 milionów starych dętek. Udział przetworzonych starych wyrobów wynosi do 20%. System ten przyjął się w Niemczech, Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii. Zarządzający przedsiębiorstwem Ralf Bohle zapowiedział, że w ślad za dętkami pójdą też kolejne produkty.

continental-reifen.de

schwalbe.com

CANNONDALE – KARTON W KARTONIE

eko trendy

Przy pakowaniu i zabezpieczaniu swoich rowerów w kartonach wysyłkowych Cannondale rezygnuje z trudnych do ponownego wykorzystania materiałów, jak: styropian, folia i plastikowe opaski zaciskowe! Jednym z powodów jest troska o środowisko naturalne, ale chodzi też o skrócenie czasu montażu. W związku z czym rowery Cannondale transportowane są dziś w certyfikowanych przez FSC (Forest Stewardship Council) kartonach o zoptymalizowanych zabezpieczeniach z łatwo przetwarzalnych materiałów. Pozytywnym skutkiem ubocznym zmiany sposobu pakowania jest lepsza niż w przypadku konwencjonalnych środków ochrona transportowanych rowerów.

cannondale.com

SANTINI – EKOLOGICZNE TRYKOTY DLA MISTRZA ŚWIATA

eko trendy

Marka Santini, włoski producent odzieży rowerowej, wprowadza na rynek kolejne koszulki kolarskie przyjazne dla środowiska. Mowa o modelach „Sleek” i „Raggio” w wariantach eko, tzn. z przetworzonych tkanin syntetycznych. W przyszłości Santini, będący też sponsorem UCI, chciałby z przetworzonego materiału pochodzącego od włoskich dostawców produkować koszulki również dla mistrza świata. Poza tym wszystkie przyszłe opakowania mają składać się za materiału ulegającego biodegradacji.

santinicycling.com

INFORMACJE O AUTORZE:

Autor tekstu:
Zdjęcia:

Czytaj dalej

Podobne artykułu

[dis2]
0
Would love your thoughts, please comment.x