Szosowa przerzutka stabilizująca łańcuch Shimano Ultegra RX

Kategorie:

Przerzutka stabilizująca łańcuch Shimano Ultegra RX?

Brzmi dziwnie, ale nowa przerzutka debiutowała w rowerze Johna Degenkolba, czyli Treku Domane RSL Disc, podczas niedzielnego wyścigu we Flandrii. Takiej samej ma on używać też w Roubaix. Nie zdziwilibyśmy się specjalnie, gdyby błyskawicznie znalazła się w kilku innych rowerach przygotowanych na klasyki.

 

 

 

 

 

 

Dla fanów MTB podobna konstrukcja to żadna nowość – od kilku lat znajdziemy ją w modelach od Deore w górę. Tłumik drgań – często też zwany dołączanym sprzęgłem – można wyłączyć lub włączyć dźwignią, w wysokich modelach MTB typu XTR można też jego siłę regulować (służy do tego mała śrubka naciągająca luz zwalniająca sprężynę). Z tego też powodu niektórzy zawodnicy używali już wcześniej przerzutek MTB w gravelach albo przełajach, gdzie podobny tłumik zdecydowanie się przydaje, uspakajając łańcuch. Tak – takie przerzutki mogą działać z manetkami szosowymi. Nowe przerzutki Ultegra RX 800/805 – czyli zwykła i Di2 – to rozwinięcie przerzutek Ultegra R8000/R8050, w których oprócz płaskiej konstrukcji Shadow dodano właśnie dodatkowy tłumik. Maksymalna zębatka z tyłu może wynosić od 28 do 34 zębów, co pozwala pomyśleć o ich użyciu w gravelach i rowerach CX, oraz z korbami typu 46-36 i 50-34, przez co uzyskamy bardzo szeroką rozpiętość przełożeń. Oznacza to, że nowa przerzutka tylna dedykowana jest przede wszystkim do rowerów używanych w terenie. I coś nam mówi, ze będzie to przebój kolejnego sezonu przełajowego, gdzie napędy Di2 są bardzo popularnie, w dodatku w wariancie z dwoma zębatkami z przodu. To idealne uzupełnienie takiego zestawu do zadań specjalnych.

 

Przerzutka ma być dostępna od połowy czerwca.

 

Więcej informacji bike.shimano.com

 

Shimano RD-RX800+05

 

 

INFORMACJE O AUTORZE:

Autor tekstu: Grzegorz Radziwonowski
Zdjęcia: Shimano
Grzegorz Radziwonowski
Grzegorz Radziwonowski
Ciągle w siodle, bez względu na to, czy był to kiedyś rower XC, czy częściej gravel jak obecnie. Nie boi się zmian i nowych wyzwań.

Czytaj dalej

Podobne artykułu

[dis2]
0
Would love your thoughts, please comment.x