Światło Flock Light ma przypominać kierowcom, że jesteśmy ludźmi!

Kategorie:

Grzegorz Radziwonowski
Grzegorz Radziwonowski
Ciągle w siodle, bez względu na to, czy był to kiedyś rower XC, czy częściej gravel jak obecnie. Nie boi się zmian i nowych wyzwań.

Project Flock stworzył pierwszą na świecie lampkę rowerową typu „biomotion”, która zwiększa naszą widoczność w nocy dla innych użytkowników dróg, przypominając kierowcom, że rowerzyści są… ludźmi.

Inne tylne światła rowerowe polegają na intensywnie jasnym świetle lub przyciągających wzrok migających wzorach, aby zapewnić, że jesteśmy widoczni podczas jazdy w nocy. Projekt Flock ma jednak nową koncepcję, która zakłada oświetlanie nóg podczas pedałowania, przyciągając uwagę innych użytkowników dróg.

Czym jest „biomotion” i dlaczego działa?

Wszystko opiera się na badaniach Uniwersytetu Clemson, które wykazały, że „poprzez podkreślenie ruchu kolarza zostało udowodnione, że 5,5x szybciej zwiększa się jego widoczność” (Edewaard et al. 2017). Widzenie rowerzysty poruszającego się w bardziej ludzki sposób pomaga mózgom innych użytkowników dróg łatwiej się z nim identyfikować. A także pomaga wyostrzyć skalę wielkości, więc łatwiej jest dostrzec, jak blisko się znajdują. Biomotion to więc po prostu tutaj ruch nóg, albo dokładniej cały człowiek w ruchu.

Tim Ottaway, projektant przemysłowy z Melbourne w Australii, postanowił wykorzystać tę zdolność poznawczą naszego mózgu do niemal natychmiastowego rozpoznawania ludzkiego ruchu i stworzył tylne światło Flock Light, które świeci w dół na nogi rowerzysty podczas pedałowania. Zgodnie z przywołanymi badaniami oświetlony ruch jest ważniejszy dla widoczności niż to, jak jasne jest emitowane światło. Tak więc światło nie musi być oślepiająco jasne lub irytująco krzykliwe, abyś był widoczny.

Na Kickstarterze powstała kampania, by projekt zrealizować. Z zewnątrz Flock Light wygląda podobnie do innych lampek tylnych, które mocuje się do wspornika siodła, plus dość unikalnie wyglądające „płetwy”, które mają za zadanie skierować światło w dół, na nogi.

Lampka o wymiarach 70 x 35 x 30 mm waży 47g i jest mocowana do roweru za pomocą klipsa i gumki, która oplata wspornik siodła.

Wewnątrz znajduje się akumulator o pojemności 950 mAh, który zapewnia 3 godziny pracy w trybie Biomotion. Dostępny jest również mniej jasny tryb jazdy grupowej, który nadal zawiera funkcję Biomotion o zmniejszonej intensywności, zapewniający 6 godzin świecenia. Tryb dzienny, wykorzystujący tylko konwencjonalne tylne światło, pozwala na 12 godzin pracy na jednym ładowaniu lub nawet 200 godzin w trybie Eco, który włącza się automatycznie, gdy prawie nie ma już energii. Flock Light ma również prosty 6-LED wskaźnik czasu działania na górze, który pokazuje pozostały czas pracy baterii. Lampka jest ładowana przez USB-C w ciągu 3 godzin, a mocowanie służy jako uszczelnienie portu ładowania.

Ceny i dostępność Flock Light

Projekt Flock Light jest dostępny na Kickstarterze teraz w cenie od od 102 A$ (ok 70 €), nie wliczając podatku ani wysyłki, a cel pierwotny zbiórki już został osiągnięty. Ostateczna cena detaliczna ma wynosić 120 A$ (83€).

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Czytaj dalej

Podobne artykułu

0
Would love your thoughts, please comment.x