Pedałowanie pod dachem nigdy nie było tak łatwe!

Kategorie:

Oczywista oczywistość, jak mówi polskie przysłowie „bez pracy nie ma kołaczy”. Nawet jeśli trochę trąci myszką, to trafia w sedno – bez względu na wyznaczony cel, czy będzie to po prostu utrzymanie kondycji, czy też budowa formy na sezon, jesień i zima kładą fundament pod przyszłą przyjemność z jazdy. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki nowoczesnym trenażerom nigdy wcześniej nie było to prostsze!

Pedałowanie pod dachem

Kojarzycie popularne tzw. rowerki stacjonarne, kurzące się w wielu wnętrzach i masowo przerabiane na wieszaki na ubrania? Od zawsze tak było, że wielu z nas ma zapał, ale niekoniecznie jest w stanie przy nim wytrwać. Tym bardziej, kiedy po prostu używanie sprzętu tak bardzo odbiega od wyidealizowanej rzeczywistości na zewnątrz. Wiatr we włosach, słońce… skojarzenia z rowerem same wywołują uśmiech na twarzy. Tradycyjne rowery stacjonarne niekoniecznie były w stanie odtworzyć tę sytuację. Zmieniło się to wraz z wprowadzeniem nowoczesnych trenażerów firm takich jak Elite, które ma w tej dziedzinie długoletnie doświadczenie. Z co najmniej kilku powodów. Nadal oczywiście można wybrać tradycyjną konstrukcję z rolką obracaną przez tylne koło, gdzie wpinamy cały rower, ale technika nie stoi w miejscu, bo nowsze konstrukcje, tzw. z bezpośrednim napędem, są po prostu lepsze. Jeśli jeszcze się zastanawiacie, czy warto je kupić, warto przejrzeć je po kolei.

Jazda na własnym rowerze

Trenażer w bezpośrednim napędem pozwala na użycie własnego roweru. Po wypięciu tylnego koła instalujemy go po prostu w urządzeniu i prawie natychmiast możemy ruszać. Zachowana jest pozycja na rowerze, którą znamy, dobrze znane siodełko czy system zmiany biegów.

Realistyczne wrażenia z jazdy

Sprzęt tego typu, dzięki wyeliminowaniu tylnego koła, znacząco podniósł realizm jazdy. Opona nie może się ślizgać, tylne koło zastępuje mechanizm z kołem zamachowym kontrolowanym przez elektronikę. Brak koła eliminuje tradycyjne problemy trenażerów rolkowych – problemy z uzyskaniem większych obciążeń związane z czystą fizyką, opona nie jest w stanie przenieść mocy kolarza podczas naprawdę intensywnych ćwiczeń.

Podłączenie do sieci

Nieprzypadkowo trenażery mają obecnie w nazwie przydomek Smart, bo rzeczywiście są sprytne. Standardem jest podłączenie do komputera, komputerka rowerowego i sieci. Pozwala to nie tylko na realizowanie planów treningowych, ale też interakcje z innymi użytkownikami. Oprogramowanie typu Zwift czy Rouvy to realistyczna symulacja świata zewnętrznego, sprzężenie zwrotne trenażera ze sterowanym elektronicznie mechanizmem oporowym sprawia, że górka widziana na ekranie to wzrost obciążenia pod nogą itd. Firmy idą o krok dalej, np. Elite ma w swojej ofercie przystawkę, która pozwala odwzorowywać ruch kierownicą, skręcanie pod dachem widzimy też na ekranie

Oszczędność czasu

Prostota obsługi nowoczesnych trenażerów sprawia, że błyskawicznie można ich użyć. Nie trzeba przebierać się w zimowe ubrania, by wyjść na zewnątrz, wystarczy wskoczyć na rower, a dostępne oprogramowanie sprawia, że da się wykorzystać nawet minimalne jednostki czasu, typu pół godziny. Co więcej, po zakończeniu jazdy, nie trzeba myć roweru!

Socjalizacja

“Kiedyś”, a w gruncie rzeczy zaledwie kilka lat temu, trenażer kojarzył się wielu osobom z katorgą, wykonywaniem żmudnych ćwiczeń i zabijaniem nudy patrzeniem w ścianę. Dziś to doskonała okazja, by poznać ludzi z całego świata i dzielić z nimi tę samą pasję. Po połączeniu z internetem otrzymujemy domowe centrum rozrywki, jazda staje się nie tylko samym ćwiczeniem, ale też rozrywką czy grą. Oprogramowanie Zwift czy Rouvy otwiera całe światy.

Oszczędność miejsca

Dla wielu osób niebagatelne znaczenie będzie miał też fakt, że nowoczesne trenażery zajmują bardzo mało miejsca. Po złożeniu zmieszczą się niemal w każdej szafie czy pod łóżkiem.

KONKURS Elite „WKRĘĆ SIĘ”

Elite to włoska marka stworzona przez kolarzy, która od czterdziestu lat produkuje akcesoria
i urządzenia rowerowe. Firma w tym sezonie zorganizowała konkurs, który ma dodatkowo zmotywować do aktywności, nie tylko rowerowej. Zróżnicowana oferta trenażerów Elite dopasowana jest do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych zarówno początkujących, jak i zaawansowanych wielbicieli kolarstwa. 

Aby wziąć udział w konkursie należy kupić dowolny trenażer Elite, zatrzymać dowód zakupu oraz wykonać zadanie konkursowe na stronie www.konkurs-elite.pl. Zadanie konkursowe polega na opisaniu celu rowerowego, do którego chce się dojechać z trenażerem Elite. Do odpowiedzi należy dołączyć zdjęcie dowodu zakupu oraz zakupionego trenażera. Konkurs trwa od początku października 2022 r. do 9 stycznia 2023 r., ale mogą brać w nim udział także osoby, które zakupiły trenażery we wrześniu 2022 r. Nagrodą główną w konkursie jest 3 x 5000 złotych na dowolny sprzęt rowerowy do wykorzystania w sklepie, w którym został zakupiony trenażer Elite. Nagrodami pocieszenia w konkursie jest 20 zestawów akcesoriów rowerowych składających się z ręcznika Elite oraz zaawansowanego narzędziownika marki PRO z aż 15 funkcjami. 

Nowości sprzętowe Elite

ELITE SUITO-T

Trenażer Suito-T to inteligentny trenażer z górnej półki, który umożliwi trening przy wsparciu ulubionej aplikacji. Cichy, mocny (1900 W przy prędkości 40 km/h) i precyzyjny ze zintegrowanym czujnikiem mocy. Suito ma wiele funkcji, gwarantujących realistyczne doznania podczas treningu. Są to m.in. Power Meter Link (pozwala na połączenie zainstalowanego w rowerze czujnika mocy z trenażerem); spindown (dokładna procedura kalibracji urządzenia, uwzględniająca zmieniające się z biegiem czasu tarcie) i algorytm kompensacji temperatury (pozwala kompensować zmiany temperatury wynikające z pracy urządzenia i uwzględniać uzyskane dane przy obliczaniu mocy). Sugerowana cena detaliczna 2499 zł

ELITE DIRETO XR-T

Elite Direto XR-T to trenażer, który jest następcą uznanych modeli, takich jak Direto oraz Direto X. Inteligentny trenażer oferuje realistyczne odczucia z jazdy i precyzyjny pomiar mocy. Ten trenażer pozwala na sprinty do 2300 W i wyciskanie potu na podjazdach do 24%. Wysoka jakość użytych materiałów zapewnia dużą trwałość, nawet przy codziennym wykorzystywaniu do intensywnych treningów. dzięki kompatybilności z podstawką Elite może symulować również zjazdy i pozwala na wykonywanie skrętów kierownicą. Elite Direto XR-T wyposażone jest w precyzyjny, optyczny czujnik momentu obrotowego, tzw. OTS, który umożliwia dużą dokładność odczytu mocy wynoszącą do ± 1,5%. Sugerowana cena detaliczna 2999 zł

INFORMACJE O AUTORZE:

Autor tekstu: Grzegorz Radziwonowski
Zdjęcia: Elite
Grzegorz Radziwonowski
Grzegorz Radziwonowski
Ciągle w siodle, bez względu na to, czy był to kiedyś rower XC, czy częściej gravel jak obecnie. Nie boi się zmian i nowych wyzwań.

Czytaj dalej

Podobne artykułu

[dis2]
0
Would love your thoughts, please comment.x