Orbea prezentuje przystępnego cenowo aluminiowego gravela Terra Hydro

Kategorie:

Grzegorz Radziwonowski
Grzegorz Radziwonowski
Ciągle w siodle, bez względu na to, czy był to kiedyś rower XC, czy częściej gravel jak obecnie. Nie boi się zmian i nowych wyzwań.
spot_img

Orbea rozszerzyła swoją linię rowerów Terra gravel, prezentując nową, bardziej przystępną cenowo opcję ze stopu aluminium nazwaną Terra Hydro. Orbea wprowadziła na rynek najnowszą wersję roweru Terra w listopadzie 2021 roku, bardziej z myślą o ściganiu w gravelach niż czymkolwiek innym.

Zaletą nowej wersji jest możliwość zamontowania dodatkowych uchwytów na bagażnik i błotniki, które umożliwiają przewożenie sprzętu i jazdę w terenie. Model Terra Hydro czerpie wiele inspiracji z karbonowego roweru Terra – ma niemal identyczną geometrię, widelec i duży prześwit na opony.

Zmiana materiału, podobna wizja

Nowe aluminiowe modele Terra są wykonane z hydroformowanego aluminium Orbea. W poszukiwaniu lekkiej ramy, która byłaby odporna na niepożądane wygięcia skrętne, inżynierowie Orbea ustalają kształt i grubość rur aluminiowych dla każdego rozmiaru ramy. Wiele z nich jest łączonych w celu zmniejszenia masy, dzięki czemu są lżejsze w środkowej części, z dala od naprężeń związanych z połączeniami i spawami.

Jeśli chodzi o widelec, jest to ten sam karbonowy widelec OMR, który jest stosowany w karbonowych modelach Terra. Widelec został zmodernizowany, aby lepiej spisywał się na szutrze, podobnie jak rama. Orbea uważa, że nowy widelec OMR oferuje najlepszy prześwit na opony (50 mm) i sztywność skrętną w klasie.

Geometria Orbea Terra Hydro

Orbea Terra zmieniła się z roweru przełajowego w pełnoprawny rower szutrowy. Terra Hydro czerpie właściwości jezdne i geometrię z wersji karbonowej, koncentrując się na komforcie i prowadzeniu, jak zapewnia firma.

Jeśli chodzi o geometrię, to pomiędzy wersją karbonową a aluminiową występuje kilka różnic. Terra Hydro ma kilka ulepszeń, które pomagają jej osiągnąć więcej na trasach z bagażem. Podobnie jak karbonowy model Terra, Terra Hydro został zaprojektowana z dłuższą ramą i niżej umieszczonym środkiem suportu, ale z krótkim wspornikiem kierownicy, co pozwala zachować ostrość prowadzenia. Jednocześnie Terra Hydro ma o 10 mm dłuższe dolne widełki łańcucha (420 mm Terra carbon i 430 mm Terra Hydro).

Rower gravelowy i bikepackingowy

Orbea Terra Hydro obniża cenę wejścia do świata rowerów szutrowych Orbea. Ceny rowerów Terra Hydro rozpoczynają się od 10 000 zł a kończą na niespełna 13 000. Dostępne są trzy wersje, z napędami 1X11, 2X11 lub 2X10.

Rama posiada więcej mocowań na błotniki, bagażniki i może pomieścić trzy bidony, co czyni ją doskonałą opcją do bikepackingu lub wyścigów ultra, jednak brakuje jej mocowań na górnej rurze i widelcu, które stały się dość powszechne w tego typu rowerach. Terra Hydro jest dostarczany z oponami 700X45, ale Orbea informuje, że użytkownicy mogą wybrać opony 50 mm i koła 650b.

Modele Orbea Terra Hydro

Orbea Terra Hydro jest dostępna w trzech różnych wersjach, w rozmiarach od XS do XXL. Rower Orbea Terry Hydro H30 jest wyposażony w komponenty Shimano GRX RX810, RX600 i RX400 oraz 11-biegowy układ napędowy.

Podstawowy model Orbea Terry Hydro H40 jest dostępny tylko z napędem 2X10 i komponentami Shimano GRX RX400. Wszystkie modele są dostępne w kolorach czarnym matowym z połyskiem, miedzianym matowym lub mango z połyskiem.


Orbea Terra Hydro H30
Rama: aluminiowa Terra Hydro i karbonowy widelec Terra OMR
Grupa: Shimano GRX RX810, RX400
Kierownica: OC GR30-R Gravel Riser
Wspornik kierownicy: OC RP21 Road Performance
Wspornik siodła: OC2 Carbon 27,2 mm
Siodełko: Fizik Aliante R5
Koła: Orbea Ready GR
Opony: Vittoria Terreno Dry Gravel G2.0 TNT 700×38mm
Cena: 12245 zł

Orbea Terra Hydro H30 1X
Rama: aluminiowa Terra Hydro i widelec Terra OMR z włókna węglowego
Grupa: Shimano GRX RX812, RX600, RX400
Kierownica: OC GR30-R Gravel Riser
Wspornik kierownicy: OC RP21 Road Performance
Wspornik siodła: OC2 Carbon 27,2 mm
Siodełko: Fizik Aliante R5
Koła: Orbea Ready GR
Opony: Vittoria Terreno Dry Gravel G2.0 TNT 700×38mm
Cena: 11807 zł

Orbea Terra Hydro H40
Rama: aluminium Terra Hydro i karbonowy widelec Terra OMR
Zestaw grupowy: Shimano GRX RX400
Kierownica: OC GR30-R Gravel Riser
Wspornik kierownicy: OC RP21 Road Performance
Wspornik siodła: OC2 Carbon 27,2 mm
Siodełko: Fizik Aliante R5
Koła: Orbea Ready GR
Opony: Vittoria Terreno Dry Gravel G2.0 TNT 700×38mm
Cena: 10932 zł

Wszystkie trzy modele są dostępne w sześciu rozmiarach i trzech różnych kolorach.

Informacje: orbea.com

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Czytaj dalej

Podobne artykułu

0
Would love your thoughts, please comment.x