Nowa odzież szosowa Treka skupia się na zrównoważonym rozwoju

Kategorie:

Firma Trek wraca do gry w branży odzieżowej i to na najwyższym poziomie. Nowa odzież Trek – już nie pod marką Bontrager – ma rzucić wyzwanie najlepszym markom pod względem dopasowania i wyboru zrównoważonych tkanin. Celem nowej linii odzieży jest zmniejszenie ilości odpadów materiałowych, mniejsza ilości opakowań i przede wszystkim dostarczenie wrażeń z jazdy na światowym poziomie.

Dlaczego Trek, a nie Bontrager?

Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, brzmi – dlaczego Trek? Linia jest bardziej dopasowana i z założenia pozycjonowana powyżej dotychczasowej odzieży Bontragera, chociaż używa tych samych nazw Bontragera, takich jak RSL, Velocis, Circuit i Solstice.

Zrównoważony rozwój i wybór tkanin

Dużą część historii powstawania nowej odzieży Treka stanowi położenia nacisku na odpowiedzialny wybór tkanin i mniejszy wpływ produkcji odzieży na środowisko naturalne. Odzież – zwłaszcza tzw. fast fashion, jednorazowego użytku, jest trzecim najbardziej zanieczyszczającym środowisko sektorem gospodarki, po ropie i gazie oraz rolnictwie i żegludze morskiej łącznie. Mówiąc bardziej precyzyjnie – z całkowitej ilości włókien wykorzystywanych do produkcji odzieży, 87% jest ostatecznie spalane lub wyrzucane na wysypiska śmieci.

Aby przeciwdziałać marnotrawstwu, jakie tego typu produkty wywierają na naszą planetę, firma Trek włączyła materiały pochodzące z recyklingu do 100% nowej linii odzieży szosowej.

Mniej opakowań i wpływ na środowisko

Firma Trek zmieniła także opakowania, zmniejszając m.in. zawieszki, w 100% wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i posiadających certyfikat Forest Stewardship Council (FSC). W porównaniu z poprzednimi modelami wyeliminowano setki kilogramów tworzyw sztucznych, tylko z samych zawieszek na koszulkach i spodenkach.

To przejście na bardziej zrównoważone i nadające się do kompostowania opakowania zaobserwowaliśmy już u kilku mniejszych marek. Miło jest widzieć, że tak duża marka jak Trek również się na to zdecydowała.

Nowa wkładki firmy Trek wykonane we Włoszech

Nowe spodenki na szelkach i bez nich Trek są wyposażone w przeprojektowaną wkładkę Inform, począwszy od poziomów Pro, Elite i Comp w linii Solstice. Nowa wkładka jest „wykonana z włoskich materiałów i została opracowana w laboratorium Trek Performance Lab”.

Nowa linia spodenek obejmuje trzy poziomy i jest dostępna zarówno w wersji z szelkami (damskich i męskich), jak i bez nich (damskich i męskich). Różnice między poszczególnymi modelami polegają na tkaninie, kompresji i wykończeniach. Spodenki są dostępne w kolorze czarnym lub ciemnoniebieski, to klasyka, który powinien pasować do większościh ubrań. Ponadto dostępne są zupełnie nowe spodenki młodzieżowe dla małych kolarzy.

Koszulki szosowe Trek 2022

Nowe koszulki Trek mają dwie cechy: unowocześniony krój i konstrukcję oraz materiał wykonany z przetworzonych plastikowych butelek po wodzie. Każda koszulka różni się zawartością materiału pochodzącego z recyklingu, a zawartość ta może osiągnąć aż 100%

I tak koszulka Trek RSL wykonana jest w 95% z poliestru pochodzącego z recyklingu i w 5% z elastanu pochodzącego z recyklingu. Koszulka Trek Solstice jest wykonana w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu.

Materiał pochodzący z recyklingu i elastan nie wpływają na dopasowanie ani funkcjonalność.

Info: trekbikes.com

INFORMACJE O AUTORZE:

Autor tekstu: Grzegorz Radziwonowski
Zdjęcia: Trek
Grzegorz Radziwonowski
Grzegorz Radziwonowski
Ciągle w siodle, bez względu na to, czy był to kiedyś rower XC, czy częściej gravel jak obecnie. Nie boi się zmian i nowych wyzwań.

Czytaj dalej

Podobne artykułu

[dis2]
0
Would love your thoughts, please comment.x