Home Poradniki Montaż szosowych hydraulicznych tarczówek Shimano

Montaż szosowych hydraulicznych tarczówek Shimano

0
220

Wszystkim przerażonym perspektywą montażu hamulców w szosówce przekazujemy od razu dobrą wiadomość – jest łatwo! Albo inaczej, bardzo podobnie jak w przypadku hamulców MTB. Niewielkie różnice techniczne wynikają z kształtu samych dźwigni hamulcowych, ale każdy, kto montował hamulce w góralu, tu nie powinien być specjalnie zaskoczony. W dodatku, by rzecz jeszcze ułatwić, Shimano od razu dostarcza układ hamulcowy wstępnie zalany płynem. W zasadzie więc cała operacja sprowadza się do połączenia dwóch „połówek” i ewentualnego odpowietrzenia układu.

Zabieg zaczynamy od zgromadzenia niezbędnych komponentów. Potrzebne będą (oprócz hamulców):
– płyn mineralny Shimano,
– obcinaczka do pancerzy (może być to specjalny model Shimano, która pozwala to zrobić w sposób precyzyjny).

Dźwignie montuje się w sposób tradycyjny, za pomocą imbusa 5 mm. Podobnie nieskomplikowanie przykręca się zacisk do odpowiednich uchwytów w widelcu.

Jeśli długość przewodów pasuje do naszego roweru, wystarczy tylko skręcić razem dwie końcówki, pamiętając, by nieśmiertelna oliwka i odpowiednia końcówka były na miejscu. Do zabiegu potrzebny jest klucz płaski 8 mm.

Jeśli przewody są zbyt długie, należy je skrócić. Serwisowa obcinaczka Shimano nadaje się do tego świetnie, w dodatku pozwala osadzić końcówkę w wygodny sposób. Urządzenie, ze względu na cenę, występuje głównie w warsztatach. Pancerz można uciąć samemu, zadbajcie o to, by zrobić to równo, np. nożem do tapet.

Samo skręcanie to bułka z masłem, choć w dwie osoby jest łatwiej 😉

Istnieją szanse, że podczas obcinania nie zapowietrzycie układu, ale, szczególnie za pierwszym razem, jest to mało prawdopodobne. Pora więc przystąpić do odpowietrzania. Wygląda ono identycznie jak w hamulcach MTB. Na górze montujemy zbiornik, gdzie będzie zbierał się płyn, na dole strzykawkę.
Otwór w klamce znajduje się na szczycie manetki, pod srebrną przykrywką. Po demontażu przykrywki i po wyjęciu śruby wkręcamy w to miejsce „kieliszek”.
Strzykawka na dole podłączona zostaje do odpowiedniego otworu, trudno go przegapić, znajduje się po przeciwnej stronie do wejścia pancerza hamulcowego.

Przed samym „zalewaniem” pamiętamy o demontażu okładzin hamulcowych i wstawieniu w to miejsce odpowiednego klocka (albo czegoś, co go zastąpi). Okładziny nie lubią kontaktu z olejem mineralnym! Mówiąc wprost – przestaną działać.

Po podłączeniu całości przepychamy olej minaralny „z góry na dół”, aż przestaną pojawiać się bąbelki powietrza. Ten sam zabieg widzieliśmy też w wariancie z dwiema strzykawkami.


Pamiętamy o wkręceniu na górze śrubki, wraz z uszczelką (!). Montujemy srebrną przykrywkę, gumę manetki, podłączamy przewód Di2 (łatwiej z narzędziem TL-EW02, konieczna duża siła, by wtyczka zaskoczyła). W końcu montujemy też z powrotem okładziny. Gotowe!

Nasze indywidualne szkolenie odbyło się w Shimano Service Center we wrocławskim Sport-Proficie z fachowcami Serwisu w roli głównej. Dziękujemy!


Tekst: Grzegorz Radziwonowski, g.radziwonowski@magazynbike.pl
Zdjęcia: Michał „Wąski” Kuczyński

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Translate »