Mistrzostwa Świata Yorkshire 2019

Kategorie:

Mistrzostwa Świata Yorkshire 2019

 

MIEJSCE AKCJI YORKSHIRE Yorkshire jest największym hrabstwem w Wielkiej Brytanii i jest regionem z długą tradycją rowerową. W 2014 roku Yorkshire organizował Grand Depart, od 2015 roku w połowie maja rozgrywa się czterodniowa etapówka Tour de Yorkshire. 

 

MIASTO GOSPODARZY Harrogate ma 75 tyś, mieszkańców. W XIX wieku miasto było znanym kurortem, w szczególności dla brytyjskiej arystokracji.

 

KLIMAT We wrześniu pogoda w Yorkshire jest raczej rześka, temperatura sięga pomiędzy 11 a 18 stopni Celsjusza. Średnia liczba dni opadów w miesiącu to 10, tym samym wrzesień zaliczany jest do miesięcy ubogich w opady.

 

Mistrzostwa Świata Yorkshire 2019 mapa

 

TRASY

WYŚCIG SZOSOWY Nie jest taki ciężki jak ubiegłoroczny wyścig w Innsbrucku, ale mimo wszystko selektywny. Największe szanse zwycięstwa po 284,5 kilometrach powinni mieć kolarze klasyczni, sprinterzy jak Peter Sagan (Słowacja) lub Michael Matthews (Australia). Od Leeds jedzie się 175km wydłuż długiego łuku przez Yorkshire Dales zaliczając po drodze trzy krótkie, ale strome podjazdy, dodatkowo dochodzi wiatr boczny. Siedmiokrotnie (kobiety trzykrotnie) przejeżdżana runda w obszarze miasta Harrogate zawiera dwa strome podjazdy, jedno wzniesienie znajduje się niecałe pięćset metrów przed metą. W wyścigu kobiecym faworytkami są jak zwykle mocne holenderki wokół Annemiek van Vlueten, Anna van der Breggen i Marianne Vos, nie możemy też zapomnieć o miejscowej liderce Elisabeth Deignan (na zdjęciu otwierającym). Wyścig juniorek będzie całkowicie płaski, trasa juniorów, U23 i kobiet będzie lekko pofałdowana.

 

INDYWIDUALNA JAZDA NA CZAS Trasa odpowiada charakterowi wschodnich Yorkshire Dales. Praktycznie brak długich podjazdów, ale i też brak płaskich odcinków. Odpowiednio ważna jest symulacja strategii. Po 15 kilometrach znajdują się dwa krótkie i strome podjazdy, później do Harrogate największą rolę odgrywa nieprzewidywalny wiatr. Faworyci na tej 54 kilometrowej trasie to: szybki góral jak Geraint Thomas, Primož Roglič lub vice mistrz świata z poprzedniego roku Tom Dumoulin. Kategoria U23 i kobiety przed pofałdowanym odcinkiem w Harrogate pojadą najpierw po 17 płaskich kilometrach.

 

NOWOŚĆ. JAZDA NA CZAS W MIKSACH „Team Time Trial Mixed Relay” to jazda na czas w mikstach, w której biorą udział drużyny narodowe. Ten wyścig ma zastąpić klasyczna drużynową jazdę na czas. Najpierw na trasę rusza trzech mężczyzn, później rusza trójka kobiet. Czas zatrzymywany jest wtedy, kiedy druga kobieta z drużyny przekroczy linię mety. 

 

WYŚCIG ZE STARTU WSPÓLNEGO DLA KAŻDEGO W niedzielę 22.09 na trasę MŚ wyruszają amatorzy. Do wyboru są trzy dystanse pomiędzy 72,1 i 139,6 kilometrów. Start i meta znajdują się w Harrogate. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie internetowej MŚ.

 

Mistrzostwa Świata Yorkshire 2019 elita panów

 

Mistrzostwa Świata Yorkshire 2019 elipa pań

 

W Polsce mistrzostwa najwygodniej oglądać jest na Eurosporcie.

Plan transmisji:

 • 22 września, 15:30, jazda drużynowa na czas drużyn mieszanych, Eurosport 2 i Eurosport Player
 • 23 września, 11:00, jazda indywidualna na czas juniorek, Eurosport 1 i Eurosport Player
 • 23 września, 14:40, jazda indywidualna na czas juniorów, Eurosport 1 i Eurosport Player
 • 24 września, 11:00, jazda indywidualna na czas orlików, Eurosport 1 i Eurosport Player
 • 24 września, 15:30, jazda indywidualna na czas elity kobiet, Eurosport 1 i Eurosport Player
 • 25 września, 14:00, jazda indywidualna na czas elity mężczyzn, Eurosport 1 i Eurosport Player
 • 26 września, 13:10, wyścig ze startu wspólnego juniorów, Eurosport 1 i Eurosport Player
 • 27 września, 9:30, wyścig ze startu wspólnego juniorek, Eurosport 1 i Eurosport Player
 • 27 września, 15:00, wyścig ze startu wspólnego orlików, Eurosport 1 i Eurosport Player
 • 28 września, 12:30, wyścig ze startu wspólnego elity kobiet, Eurosport 1 i Eurosport Player
 • 29 września, 9:30, wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn, Eurosport 1 i Eurosport Player

INFORMACJE O AUTORZE:

Autor tekstu:
Zdjęcia:

Czytaj dalej

Podobne artykułu

[dis2]
0
Would love your thoughts, please comment.x