Inspiracje: Jesienne kierunki – jak przedłużyć lato?

Kategorie:

 

Święto winobrania. Południowe Morawy

Mikulov, Valtice, Lednice

Południowe Morawy to tereny, które zachwycą każdego. Pofałdowane, pagórkowate tereny, porośnięte winoroślami i słonecznikami, jesienią potrafią zaskoczyć łagodną temperaturą. We wrześniowe weekendy poszczególne miejscowości obchodzą swoje święta winobrania i warto wybrać się na jedno, by skosztować win od czeskich winiarzy, szczególnie mętnego młodego wina zwanego burčák (najczęściej białe, rzadziej czerwone, delikatnie musujące, słodkie, bo nie do końca sfermentowane, szybko uderza do głowy). Wino to tylko jedna z atrakcji okolicznych terenów. Pałace, zamki i malownicze miasteczka będą dodatkową zachętą do odbycia wycieczki przez te tereny.

Klimat

Łagodniejszy niż w Polsce, przez stulecia pozwalał na rozwój winiarskiej kultury. Jeśli ma się szczęście, można trafić na ciepłe i słoneczne dni jeszcze w październiku, choć śnieg na Morawach też występuje i nie jest rzadkością.

Długość i przewyższenie

Runda gravelowa (ciężka), poprowadzona po trasie wyścigu Valticke Cyklobrani, zahacza o Austrię i prowadzi porośniętymi winoroślami pagórkami i lasami w okolicach Valtic. Długość pętli 47 km i ok. 500 m przewyższenia.

Trasa

Trasa szosowa prowadzi z centrum Mikulova przez wzgórza Palavy do zalewu Nové Mlýny. Po drodze mija się najbardziej znane okoliczne miasteczka: Pavlov, Lednice, Valtice, Hlohovec. Drogi nie są ruchliwe, asfalt nie budzi większych zastrzeżeń. Trasa biegnie przez tereny Lednickiego Parku Zamkowego, gdzie warto się zatrzymać na romantyczne zdjęcia. To samo dotyczy zamku w Valticach, gdzie napijecie się kawy lub lemoniady na przepięknym dziedzińcu. Zamek w Mikulowie i miasteczko to numer jeden na liście do odwiedzenia w tym rejonie. Długość 80 km, przewyższenie ok. 700 m.

Noclegi

W Mikulovie i w Valticach funkcjonują niewielkie hotele, w których komfortowo spędzicie noc, na przykład Hotel Galant w Mikulovie z widokiem na Svatý kopeček – wapienne wzgórze usiane kapliczkami drogi krzyżowej (https://www.galant.cz/). W rejonie jest też sporo gospodarstw agroturystycznych, gdzie w niezłej cenie dostaniecie nocleg ze śniadaniem.

W obu miasteczkach funkcjonuje niezliczona ilość restauracji i małych gospód, które oferują różnorodne posiłki i przekąski. Tutaj jednak do posiłku nie zamawia się piwa. To winiarska kraina – skosztujcie na przykład Veltlínske zelené (Gruner Veltliner) lub Rulandské modré (Pinot Noir). Polubicie.

Informacje
mikulov.cz

Linki do obu tras: Valtice/Palava i Valtice (Hard)

 

 

Sierra Nevada. Lato jesienią

Baza wypadowa to Vélez de Benaudalla, niewielkie miasteczko położone w dolince, ok. 120 km od lotniska w Maladze (transport z lotniska można zaklepać jeszcze z Polski, koszt od 100 euro, lub wypożyczyć samochód). Vélez gwarantuje wachlarz różnorodnych wycieczek, ich długość i stopień trudności zależeć będzie od waszej wyobraźni lub inwencji waszego przewodnika. Sierra Nevada w tamtym rejonie gwarantują atrakcje dla najbardziej wymagających miłośników dobrych podjazdów i uskrzydlających zjazdów. Asfalty są perfekcyjnej jakości, a kierowcy bardzo uważni i uprzejmi wobec rowerzystów. Hiszpania pod tym względem świeci przykładem.

Klimat

Jesienią wciąż dużo cieplej niż w Polsce, jednak na najwyższych szczytach lubi pojawiać się śnieg. Gdy przychodzi załamanie pogody, trzeba być przygotowanym na naprawdę duży spadek temperatury, warto mieć czapeczkę, buffa, rękawiczki i kurtkę. Sierra Nevada to pełnoprawne wysokie góry, mimo że porastają je migdałowce i drzewka pomarańczowe.

Trasa Epic

Długa, urozmaicona runda na prawie cały dzień. Z widokami na kędzierzawe wzgórza i wysokie szczyty (często ośnieżone) Sierra Nevada. Gratka dla fotografów, przyjemność dla lubiącego góry kolarza. Długość i przewyższenie satysfakcjonujące. Asfalty bardzo dobre z kilkoma chropowatymi fragmentami wyżej w górach. Długość 115 km, przewyższenie około 2900 m.

Trasa gravelowa

Prowadzi asfaltowymi drogami aż do podnóża Sierra de Lujar, gdzie asfalt początkowo bardzo zniszczony, bliżej szczytu zmienia się w kamienisty szuter. Góra często stoi w chmurach, szczyt wydaje się niedostępny, a krajobraz jest czasem księżycowy. To wycieczka, której długo nie zapomnicie, zwłaszcza trudnego zjazdu z samej góry. Długość 72 km, przewyższenie około 2100 m.

Noclegi

Nocleg, rower i zorganizowane wycieczki oferuje w Vélez Cycle Sierra Nevada (sierranevada.cc).

Gdzie zjeść?

W większych miasteczkach w górach zawsze znajdzie się zajazd czy knajpka, w której zjecie obiad czy małą przekąskę w postaci bocadillo (bułka lub chleb z różnymi dodatkami). Z małymi sklepami jest gorzej, łatwo trafić w nich akurat na porę sjesty. Większe miasto w pobliżu, Motril, jest bezpieczną bazą zakupową (mają Lidla!).

 

Linki do obu tras: Sierra de Lujar i Trevelez

 

 

Ladyńskie doliny Dolomitów

W skalnym królestwie

Dolomity znane są z efektownych szczytów i pięknych, ale też zatłoczonych, przełęczy, chętnie odwiedzanych latem. Jesienią jednak nawet słynną rundę wokół Selli można smakować bez korków samochodowych i podziwiać zaskakujące przejścia między miękkimi łąkami i skalnymi ścianami. Trzeba mieć jednak odpowiednio mocne nogi, bo trudno tam znaleźć rundę, która miałaby mniej niż 2000 metrów przewyższeń.

Klimat

Po suchej, południowej stronie Alp przełęcze pozbawione są śniegu do końca września, a często też w październiku. W dolinach Puster czy Eisacktal może być jeszcze naprawdę ciepło, podczas gdy wyżej wieje już mroźny wiatr. W górach pogoda może się gwałtownie zmieniać.

Położenie i dojazd

Pięć ladyńskich dolin w Dolomitach (Fassa, Gader, Göder, Buchenstein i Ampezzo) położonych jest w Południowym Tyrolu, Belluno i Trentino. Na wschodzie są ograniczone przez Eisacktal, na północy przez Pustertal. Do proponowanej przez nas miejscówki najłatwiej dotrzeć z Polski trasą przez Monachium (A8), dalej Innsbruck oraz przełęcz Brenner. W Brixen odbijamy na Pustertal, by tuż przed Bruneck wjechać w Gadertal i mocno odbić w lewo do góry w Zwischenwaser.

Nocleg w St. Vigil

Sport Hotel Exclusive (sporthotel-exclusive.com) należy do sieci „Roadbike Holidays”. Dwuosobowy pokój z wyżywieniem kosztuje tam od 300 złotych za osobę.

Wyżywienie St. Vigil

Restaurant Fana Ladina (fanaladina.com). W gospodzie z XVII wieku Alma i Maurizio serwują potrawy kuchni ladyńskiej (prostej, taniej, lokalnej).

Serwis rowerowy Corvara

Breakout, brekautsport.it

Info

Sanvigilio.org

Suedtirol.com

Mapy

Kompas, zestaw czterech map Sϋdtirol – Alto Adige, 1:70 000, 15 euro

Trasy godne polecenia

82 km, 2000 metrów przewyższeń, maksymalnie 15% nachylenia

Z St. Vigil przez Furkelsattel (1752 m n.p.m.), przez Pustertal do Uttenheim i z powrotem po pustych drogach.

127 km, 2900 m przewyższeń, maksymalnie 17% nachylenia

Najpierw przez cichą, ale i stromą Wϋrzjoch (1962 m n.p.m.), potem wzdłuż masywu Dolomitów przez Grödner Joch (2121 m n.p.m.).

 

 

Jesienne kierunki

 

Kraj Salzburski

 

Góry i jeziora

Od Salzburga aż po Salzkammergut rozciąga się wspaniały region rowerowy, który łączy góry i jeziora. A kiedy urlopowicze w samochodach odstąpią od oblężenia, jesienią nad Mondsee, Attersee i Wolfgangsee robi się trochę luźniej. Poza drogami wzdłuż brzegów wjeżdża się w jeszcze spokojniejszy, wiejski świat. Na północy jezioro Flachgau („flach” z niem. płaski – przyp. red.) potwierdza swoją nazwę. Jeśli pojedzie się na południe, strome góry zastępują kolarzowi drogę, zostawiając na Dachstein tylko ślepą uliczkę.

Klimat

Październik to najbardziej suchy i słoneczny miesiąc w Kraju Salzburskim, pada w połowie tak obficie, jak w lipcu i sierpniu. Przeciętna temperatura wynosi 14 stopni, w cieplejsze dni często przekraczając 20.

Położenie/dojazd

Nasze miejsce startu, czyli Fuschl, położone jest 22 km na wschód od Salzburga. Z Polski najwygodniejsza droga prowadzi przez Ostravę, Brno oraz Wiedeń.

Nocleg Fuschl am See

Hotel Mohrenwirt (mohrenwirt.at). Przechowalnia na rowery z monitoringiem, kącik warsztatowy, rowery do wypożyczenia, porady dotyczące tras, bezpłatne odbiorniki GPS do wypożyczenia. Dwuosobowy pokój ze śniadaniem kosztuje od 250 złotych.

Wyżywienie Fuschl am See

brunnwirt.at, dwie „gwiazdki” (w tym przypadku czapki) Gault&Millau. Rezerwacja konieczna!

Serwis rowerowy Fuschl am See

Radsport Angerer rad-angerer.at

Info rennrad-austria.at

Mapa

Rennradregion Salzburger Land – Salzkammergut, 1:150 000, 23 trasy, bezpłatnie na info@rennrad-austria.at

Runda wśród jezior

130 km, 1850 m przewyższeń, maksymalne nachylenie 16%

Runda ta obejmuje piękne jeziora Fuschlsee, Irrsee, Attersee, Mond i Wolfgangsee. Prowadzi spokojnymi drogami wśród pól uprawnych.

Do Postalm

106 km, 2060 m przewyższeń, maksymalne nachylenie 16%

Wspinaczka przez górski las zaczyna się od Strobl, na moment zbaczamy w bok do starego schroniska na Postalm, a następnie w dół w dolinę Lammertal z widokiem na Dachstein.

 

 

jesienne kierunki

 

Prowansja, Luberon

 

Na Prowansji, przedmiocie tęsknot wielu kolarzy, przez historyczne mosty prowadzą puste drogi. Południowa Francja dla koneserów.

Pasmo górskie Luberon (z najwyższym wzniesieniem Mourre Nègre, 1125 m n.p.m.) przyciąga wielu turystów. Słońce świeci tu przez ponad 300 dni w roku, wydobywając niesamowite barwy. Na jego południowych i północnych zboczach ciągle jedzie się w górę lub w dół, ale podjazdy nie są zbyt strome, a wiele tras praktycznie pozbawionych jest ruchu samochodowego. Cały czas trafia się na przepięknie położone wsie z ryneczkami niczym z obrazka. Warto zwolnić i toczyć się, bo można przegapić cenny widok.

Klimat

Prowansja to rejon dostępny przez okrągły sezon. Nawet w listopadzie temperatury przekraczające 20 stopni nie są rzadkością.

Położenie/dojazd

Luberon rozciąga się na wschód od doliny Rodanu i na północ od wybrzeża Morza Śródziemnego. Centrum to małe miasto Apt, 50 km na wschód od Awinionu. Z lotniska w Marsylii godzina drogi samochodem. Do Apt z Warszawy jest 2000 km, najwygodniejsza droga prowadzi przez Wrocław, Drezno, Norymbergę i Lion, zajmuje ok. 20 godzin.

Noclegi

Aptois (aptois.fr), hotel stowarzyszenia rowerowego Vélo Loisir en Luberon (veloloisirprovence.com/fr/luberon/velo-loisir/circuits). Pokój dwuosobowy kosztuje od 120 zł, śniadanie ok. 35 złotych.

Gdzie zjeść

Chez mon Cousin Alphonse

Place de la Bouquerie (tel. +33 4 90746984), m.in. dobra pizza, restauracja położona w centrum miasta.

Informacje ogólne Luberon

general-bike-luberon.fr

Info

rendezvousenfrance.com

provenceguide.com

Mapa

Michelin Local 332 Provence – Vaucluse, 1:150 000, 9 euro

Trasy

Południowe Luberon

107 kilometrów, 1830 metrów przewyższeń, maksymalnie 10% nachylenia

Najpierw po przebudowanej trasie kolei i po pozbawionych ruchu drogach wśród pól, lekko z góry, a potem przez pasmo Luberon i przełęcz Vitrolles (697 m n.p.m.).

Widok na Mont Ventoux

109 km, 1800 metrów przewyższeń, maksymalnie 10% nachylenia.

Przez malownicze wioski wspinaczka na Plateau de Vaucluse z widokiem na Mont Ventoux. Przez Col de la Liguiѐre (991 m n.p.m.), koło Sarraud z powrotem.

 

INFORMACJE O AUTORZE:

Autor tekstu:
Zdjęcia:
Grzegorz Radziwonowski
Grzegorz Radziwonowski
Ciągle w siodle, bez względu na to, czy był to kiedyś rower XC, czy częściej gravel jak obecnie. Nie boi się zmian i nowych wyzwań.

Czytaj dalej

Podobne artykułu

[dis2]
1
0
Would love your thoughts, please comment.x