Festka + Ondrash i Kasparek tworzą kolejne oszałamiające dzieło sztuki rowerowej

Kategorie:

Pod koniec lata FESTKA, czeski producent wysokiej klasy karbonowych ram rowerowych, zaprezentował swoją najnowszą współpracę z artystami – duetem Ondrash & Kasparek (Ondřej Konupčík i Radim Kašpárek). Pierwszym rowerem przerobionym przez artystów był topowy model marki – Scalatore. Żywy, wielobarwny schemat wykończony błyszczącym lakierem bezbarwnym wywołał furorę w mediach społecznościowych Festki i doczekał się wielu repostów.

Druga odsłona współpracy to głównie niebieski schemat zastosowany na Festka Scout, modelu gravelowym, który jest najnowszym nabytkiem w portfolio firmy. Oprócz bardziej subtelnego doboru kolorów, rama ta jest wykończona matowym lakierem bezbarwnym, który nadaje projektom inny aspekt w porównaniu do błyszczącego lakieru zastosowanego na pierwszej ramie.

Technika Ondraszka & Kasparka polega na przenoszeniu farb akrylowych z powierzchni wody na płótno. Oryginalny pomysł, nad którym Radim Kašpárek pracował samodzielnie przez kilka lat, został rozwinięty i udoskonalony przez artystów wspólnie podczas pierwszego zamknięcia, kiedy Ondřej nie mógł w pełni poświęcić się tatuowaniu – działalności, w której osiągnął wielką sławę dzięki swojemu unikalnemu abstrakcyjnemu stylowi. Metodą tą powstają spektakularne abstrakcyjne obrazy składające się z organicznych wielobarwnych kształtów na białym lub innym kolorowym tle. Wyobraź sobie chmury tuszu wyciśnięte przez psychodeliczną ośmiornicę. Naniesienie ich unoszących się w powietrzu kreacji na trójwymiarowe powierzchnie, takie jak rama roweru, widelec, wspornik kierownicy i siodełko, stanowiło dla nich nowe, poważne wyzwanie.

„Od jakiegoś czasu pociągało nas projektowanie produktów i kiedy chłopaki z Festki zapytali nas, czy nie chcielibyśmy spróbować czegoś z ich ramami, obaj byliśmy całkowicie gotowi. Nie malujemy bezpośrednio na płótnie ani na obiektach 3D. Malujemy na powierzchni wody znajdującej się w płytkim zbiorniku. Farbę wylewamy na powierzchnię za pomocą własnoręcznie wykonanych narzędzi, które nazywamy wiosłami. Są one specjalnie zaprojektowane, aby utrzymać poszczególne kolory w równoległych pasach, które rozdmuchujemy i manipulujemy nimi w pożądane kształty. Płótno lub obiekt 3D, który malujemy, znajduje się na dnie zbiornika. Przenoszenie odbywa się poprzez bardzo powolne wypuszczanie wody ze zbiornika” – opisują technikę artyści.Pierwsze dwie ramy Festka ozdobione przez Ondrash & Kasparek są dostępne w sprzedaży w takiej formie, w jakiej je zobaczyliśmy, a zamówienia na ramy wykonywane na zamówienie lub pełne konstrukcje są otwarte. Artyści oferują możliwość stworzenia obrazu z wzorami pasującymi do tych na ramie. Obraz będzie wyceniany oddzielnie.

Obróbka Ondrash & Kasparek jest dostępna na wszystkich modelach Festki z wyjątkiem ONE i Dopplera. Firma poświęciła projektowi dedykowaną mikrostronę, na której klienci mogą zapoznać się ze sposobem składania zamówień. Szereg przykładów daje wyobrażenie o tym, co jest możliwe. Ponieważ jednak sztuka ta nie jest powtarzalna w 100%, Festka ostrzega, że klienci muszą pozwolić sobie na pewną elastyczność w zamian za otrzymanie czegoś naprawdę wyjątkowego.

Festka Ondrash & Kasparek microsite:

Ondrash & Kasparek — FESTKA

Ondraszek & Kasparek

Ondrash & Kasparek to tandem dwóch artystów – Ondřeja Konupčíka i Radima Kašpáreka. Pierwszy z nich jest najbardziej rozchwytywanym tatuażystą w kraju, z międzynarodową klientelą. Drugi jest wielkim majsterkowiczem z talentem do rozwiązywania problemów technicznych. Poznali się dziesięć lat temu, kiedy Radim przyszedł do Ondřeja na tatuaż i odkryli wspólne zainteresowanie sztuką abstrakcyjną. Pozostali w kontakcie i od czasu do czasu wymieniali się pomysłami. Zaczęli razem eksperymentować pięć lat temu, ale dopiero kiedy Covid wyczerpał terminarze Ondřeja, zaczęli pracować razem na poważnie. Przez ostatnie osiemnaście miesięcy doskonalili technikę przenoszenia farb z powierzchni wody na płótno i stworzyli dziesiątki dzieł, z których więcej niż kilka zostało już sprzedanych.

Zobacz także

INFORMACJE O AUTORZE:

Autor tekstu:
Zdjęcia:
Grzegorz Radziwonowski
Grzegorz Radziwonowski
Ciągle w siodle, bez względu na to, czy był to kiedyś rower XC, czy częściej gravel jak obecnie. Nie boi się zmian i nowych wyzwań.

Czytaj dalej

Podobne artykułu

[dis2]
0
Would love your thoughts, please comment.x