Colnago G3-X gotowy na wyścigi gravelowe UCI

Kategorie:

Karbonowy rower szutrowy Colnago G3-X doczeka się wreszcie pierwszego pełnego sezonu w wyścigach gravelowych, bo Nathan Haas rzuca szosę, by skupić się na czymś innym. Australijczyk jeździł ostatnio w Cofidisie, a Colnago, Campagnolo i Deda wspierają go w jeździe solo, by wystartował w największych wyścigach gravelowych na świecie.

Rowery Colnago G3-X dla Haasa

G3-X nie jest do końca nowy, jest w ofercie Colnago od 2020 roku. Lauren De Crescenzo wygrała na nim nawet Unbound Gravel 200 w zeszłym roku. Jednak rower wciąż pozostaje w cieniu swojego bardziej popularnego i ultra długowiecznego wyścigowego, przełajowego Prestige, który oczywiście zdobywał tęczowe pasy jeszcze przed pojawieniem się hamulców tarczowych. Colnago G3-X to jednak prawdziwy gravel, do jazdy po mieszanych nawierzchniach, łączący cechy zarówno szosowego V3RS, jak i roweru wspomnianego Prestige. Będzie on służył jako maszyna robocza Nathana Haasa w pełnej kampanii 2022, w nowo utworzonym kalendarzu UCI Gravel World Series.

Szczegóły techniczne i geometria

G3-X został pomyślany jako nieco bardziej wypłaszczony i dłuższy rower z nieco niższym położeniem środka masy. Nazwa sugeruje połączenie roweru szutrowego i przełajowego, i wydaje się, że ten rower znajduje się w szybkim, szutrowym centrum. Prześwit opon jest odpowiedni dla szybkiego roweru i wynosi 42 mm, z miejscem na błoto. Rower jest również wyposażony w przykręcaną gumową osłonę dolnej rury, dodatkowy zestaw otworów na koszyk na bidon oraz wymienną osłonę dolnej rury łańcucha, która wycisza jego uderzenia. Rama posiada również otwory w górnej rurze do bezpośredniego montażu torebki transportowej.

Rama jest oczywiście przystosowana do montażu hamulców tarczowych (tylko z rotorami 160 mm), osi 12 mm i posiada ukryty zacisk klinowy dla własnej, aerodynamicznej sztycy podsiodłowej. Rama posiada też konwencjonalne wewnętrzne prowadzenie kabli.

Customowe Colnago G3-X


Colnago zapowiada, że w tym sezonie pomaluje na zamówienie pięć różnych ram G3-X dla Haasa, który celuje w zwycięstwa w nowej serii Gravel World Series. Pozostaje nam zgadywać, które wyścigi z jego kalendarza zasłużą na własne malowanie.


Na razie niestandardowe ramy są dostępne tylko dla Haasa. W międzyczasie podobno dostępnych jest kilka seryjnych G3Xów, które można już odebrać od lokalnego dealera Colnago.

Info: colnago.com/G3-X

INFORMACJE O AUTORZE:

Autor tekstu: Grzegorz Radziwonowski
Zdjęcia: Colnago
Grzegorz Radziwonowski
Grzegorz Radziwonowski
Ciągle w siodle, bez względu na to, czy był to kiedyś rower XC, czy częściej gravel jak obecnie. Nie boi się zmian i nowych wyzwań.

Czytaj dalej

Podobne artykułu

[dis2]
0
Would love your thoughts, please comment.x