Cannondale wprowadza kompostowalne bidony

Kategorie:

Według firmy Cannondale, zawodowi kolarze zużywają rocznie ponad pół miliona plastikowych bidonów z których wiele jest używanych tylko raz, zanim zostaną wyrzucone na pobocze podczas wyścigu. Niektóre z nich stają się pamiątkami, ale wiele trafia na wysypiska śmieci na zawsze.

Nowe, w 100% kompostowalne bidony mają na celu złagodzenie tego problemu, zastępując tradycyjny plastikowy bidon takim, dzięki któremu około 630 000 „butelek” nie trafi na wysypisko (swoją drogą liczba rośnie wraz z długością informacji prasowej przyp. red.). Podobno 70 000 bidonów z nich zużywa się podczas samego Wielkiego Wyścigu, a 34 000 bidonów zużywają w sezonie drużyny męskie i żeńskie EF Education – EasyPost/TIBCO.

Bidon jest wykonany z materiałów pochodzenia roślinnego, a cały bidon, nakrętka i zawór są całkowicie kompostowalne. Ponadto nie zawiera mikorocząteczek, metali ciężkich i BPA, więc jest dobra także dla nas, ludzi.

Według Cannondale „po wystawieniu na działanie mikroorganizmów, ciepła i wilgoci rozkłada się w ciągu 3 miesięcy w przemysłowym systemie kompostowym. Jest to certyfikowane przez Europejskie Normy Kompostowe EN13242. W warunkach domowych będzie to około 10-12 miesięcy ze względu na zmienność domowych systemów kompostowych”.

Początkowo bidon będzie używany przez ich własne drużyny World Tour, a następnie zostanie otwarta dla całego World Tour w sezonie 2023 i kolejnych. Choć nie ma jeszcze planów, by sprzedawać je publicznie, z pewnością chcielibyśmy zobaczyć taką opcję wcześniej niż później.

Info: cannondale.com

INFORMACJE O AUTORZE:

Autor tekstu:
Zdjęcia:
Grzegorz Radziwonowski
Grzegorz Radziwonowski
Ciągle w siodle, bez względu na to, czy był to kiedyś rower XC, czy częściej gravel jak obecnie. Nie boi się zmian i nowych wyzwań.

Czytaj dalej

Podobne artykułu

[dis2]
0
Would love your thoughts, please comment.x