ALLIED CYCLE WORKS WPROWADZA GRAX: SMAR DO ŁAŃCUCHA NA SZUTRY!

Kategorie:

Amerykański butikowy producent ram karbonowych, Allied Cycle Works, wskoczył do gry w smarowanie łańcucha z produktem opartym na wosku. Co więcej, smar ten jest reklamowany jako idealnie nadający się do jazdy po szutrze i w wyścigach!

Nazwany Grax (skrót od „gravel wax”), smar do łańcucha został zaprojektowany i przetestowany przez dr Samuela Beckforda, pracownika naukowego laboratorium Nano Mechanics and Tribology na Uniwersytecie Arkansas. W międzyczasie Colin Strickland, zawodnik Allied Cycle Works, testował produkt i jego kolejne wersje. Podobnie jak wiele nowych smarów do łańcuchów Grax ma wiele zalet, jak donosi producent.

Grax zaprojektowany do stosowania w kurzy i błocie, jest podobno „nowatorskim smarem hydrofobowym”, który odpycha wodę i błoto skuteczniej niż jakikolwiek inny smar do łańcucha. Deklarowanym rezultatem jest najwyższa trwałość i wydajność bez względu na warunki, a firma twierdzi, że jest najlepszy z takich smarów jak Squirt, Absolute Black i CeramicSpeed.

Według Allie, Grax wytrzyma do 350 mil (560 km) pomiędzy aplikacjami, podczas gdy w ekstremalnych warunkach (deszcz i błoto) liczba ta spadnie do 100 mil (160 km).

Jak każdy inny lubrykant na bazie wosku Grax nie będzie działał dobrze, jeśli na łańcuchu znajduje się olej lub smar, dlatego najlepsze rezultaty osiągnie się na łańcuchu wstępnie odtłuszczonym. Dlatego też firma wprowadza na rynek Grax-Off, nietoksyczny, biodegradowalny odtłuszczacz, który pomaga w początkowej fazie i bieżącej konserwacji.

Grax będzie również oferował wstępnie przygotowane pakiety ł, w których wstępne czyszczenie łańcucha ze smaru fabrycznego zostanie wykonane za użytkownika. Warto zauważyć, że nie są to „łańcuchy wyścigowe” z woskiem na gorąco sprzedawane przez CeramicSpeed, Molten Speed Wax, Zero Friction Cycling i Silca, ale raczej dokładnie odtłuszczone i nasmarowane łańcuchy gotowe do montażu. Prostsze przygotowanie łańcuchów przez Graxa jest widoczne w cenach.

Ceny? Butelka Graxu o pojemności 118 ml (4 oz) i butelka Grax-Off o pojemności 473 ml (16 oz) kosztują po 20 USD. Od 75 USD można otrzymać wstępnie obrobiony łańcuch wraz z butelką Graxu i Grax-Offu. Ta cena wyjściowa dotyczy łańcucha SRAM Force AXS, jednak za inne, bardziej zaawansowane opcje łańcuchów zapłacisz więcej. Na przykład, pakiet Dura-Ace HG901 kosztuje 93 USD, a pakiet z 12-biegowym łańcuchem XTR – 109 USD.

INFORMACJE O AUTORZE:

Autor tekstu:
Zdjęcia:
Grzegorz Radziwonowski
Grzegorz Radziwonowski
Ciągle w siodle, bez względu na to, czy był to kiedyś rower XC, czy częściej gravel jak obecnie. Nie boi się zmian i nowych wyzwań.

Czytaj dalej

Podobne artykułu

[dis2]
0
Would love your thoughts, please comment.x